1967. május 16.: Hongkongban megalakul az All Circles Struggle Committee

2024 áprilisában könyv formájában is megjelent A munkásosztály története, Piróth Attila fordításában, a Théâtre le Levain (Kovász Színház) és a Mérce közös kiadásában.
A könyv a terjesztő, a Budapesti Teleki Téka oldalán közvetlenül megvásárolható.

Ezen a napon, 1967. május 16-án, a műanyagvirág-gyári munkások sztrájkjának erőszakos rendőri elfojtása nyomán megalakult Hongkongban az All Circles Struggle Committee (ACSC).

Május 6-án a brit gyarmati rendőrség durván megverte a sztrájkra agitáló munkásokat és a járókelőket, ami tömeges felháborodást váltott ki. Városszerte tiltakozások kezdődtek a rendőrség ellen; a tiltakozók több helyen össze is csaptak a rendőrökkel.A gyarmatosítás elleni mozgalom koordinálására létrehozott ACSC megalakulását követő két nap során 126 harci bizottság alakult a tapasztalatok megosztására és a cselekvés megtervezésére. Egy héttel később vadsztrájkok kezdődtek, és széles körű zavargások törtek ki. Júniusban általános sztrájkot hirdettek. Ez végül elakadt, de egyes iparágakban július végéig folytatódtak a sztrájkok.

A sztrájk összeomlása után sok tiltakozó hajtott végre (valódi és ál-) bombatámadást a brit hatóságok ellen, hogy káoszt keltsenek, és megzavarják a szokásos üzletmenetet. A hongkongi zavargások néven elhíresült eseménysorozat decemberig tartott, majd a brit hatóságok és a Kínai Kommunista Párt (KKP) közötti titkos tárgyalások után vége szakadt. A KKP névleg ellenezte a brit gyarmatosítást, a valóságban azonban a kínai gazdaság számára előnyös volt, hogy a brit Hongkongon keresztül hozzáférhetett a nemzetközi piacokhoz, ezért a KKP végül úgy döntött, hogy nem szorgalmazza a britek kivonulását.

Bár a tiltakozások véget értek, azok nyomán a brit hatóságok számos reformot hajtottak végre, amelyek jelentősen javították a hongkongi munkásosztály életét. Ide sorolható a munkanélkülieknek, a fogyatékkal élőknek és az időseknek nyújtott, brit típusú szociális juttatások bevezetése, az új kórházak és otthonok építése, több szexista törvény eltörlése, valamint a burjánzó rendőri korrupció messzemenő következményekkel járó felszámolása.

A  munkásosztály története

„A kis tettek milliónyi emberrel beszorozva átalakíthatják a világot” (Howard Zinn)

A történelmet nem a királyok, politikusok alakítják, hanem mi: egyszerű emberek milliárdjai. A munkásosztály története – a Working Class History magyar oldala – évfordulós rövidhírek formájában mutatja be a történelmet alulnézetben, az elnyomás elleni küzdelem megannyi epizódját. Itt olvashatsz többet a projektről.

Az anyagot a Théâtre le Levain (Kovász Színház) és a Mérce együttműködésében, Piróth Attila fordításában, Klopfer Judit szerkesztésében adjuk közre a MOT weboldalán, Facebook-oldalán és Instagram-oldalán.

Egyoldalas pdf fájljaink könyvtárunkból letölthetők, és közösségi terek, oktatási intézmények faliújságjára kitehetők.

 

Források:
„E30–31: The Hong Kong riots, 1967” (podcast), Working Class History;
Benjamin Leung és Stephen Chiu, „A Social History of Industrial Strikes and the Labour Movement in Hong Kong, 1946–1989” (kutatási tanulmány, Social Sciences Research Centre, University of Hong Kong, 1991), https://hub.hku.hk/bitstream/10722/42557/1/03.pdf.

Kiemelt kép: Tüntető hongkongi munkások (Rendelkezésünkre bocsátotta a Working Class History)