1905. június 27.: Megalakul a Világ Ipari Munkásai (IWW) szakszervezet

Áprilisban könyv formájában is megjelenik A munkásosztály története, Piróth Attila fordításában, a Théâtre le Levain (Kovász Színház) és a Mérce közös kiadásában.

Támogasd a MOT-ot a könyv előrendelésével!

Könyvbemutató április 23-án a Gólyában.

Ezen a napon, 1905. június 27-én chicagói kongresszusán megalakult a Világ Ipari Munkásai (Industrial Workers of the World, IWW) szakszervezet az Egyesült Államokban. Az alapítók között volt Eugene V. Debs, Mother Jones, Lucy Parsons és Big Bill Haywood.

Az ország egyik első, több rasszt átfogó szakszervezeteként az IWW azt szorgalmazta, hogy az összes munkás egyetlen nagy szakszervezetben egyesüljön, és úgy vegye át a társadalom ellenőrzését. Az IWW a korábban szervezetlen munkások nagy tömegeit szervezte meg az Egyesült Államokban, és komoly javulást harcolt ki több százezer dolgozónak. Ennek során a munkáltatók részéről durva elnyomással kellett szembenéznie: sok szervezőt megvertek, bebörtönöztek és meggyilkoltak. Más országokban is jöttek létre helyi IWW-szervezetek, például Chilében, Ausztráliában és Dél-Afrikában. Bár a szakszervezet ma jóval kisebb, mint egykor, tagjai ma is sok projektben vesznek aktívan részt.

A  munkásosztály története

„A kis tettek milliónyi emberrel beszorozva átalakíthatják a világot” (Howard Zinn)

A történelmet nem a királyok, politikusok alakítják, hanem mi: egyszerű emberek milliárdjai. A munkásosztály története – a Working Class History magyar oldala – évfordulós rövidhírek formájában mutatja be a történelmet alulnézetben, az elnyomás elleni küzdelem megannyi epizódját. Itt olvashatsz többet a projektről.

Az anyagot a Théâtre le Levain (Kovász Színház) és a Mérce együttműködésében, Piróth Attila fordításában, Klopfer Judit szerkesztésében adjuk közre a MOT weboldalán, Facebook-oldalán és Instagram-oldalán.

Egyoldalas pdf fájljaink könyvtárunkból letölthetők, és közösségi terek, oktatási intézmények faliújságjára kitehetők.

 

Forrás:
„Minutes of the IWW Founding Convention”, Industrial Workers of the World.

Kiemelt kép: Az IWW logója (Wikipedia, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons)