Támogasd a MOT-ot a könyv előrendelésével!
Könyvbemutató április 23-án a Gólyában.
Ezen a napon, 1889. augusztus 14-én kezdődött a nagy londoni dokksztrájk, amikor a nyugat-indiai dokk munkásai beszüntették a munkát, kivonultak, és másokat is felszólítottak, hogy csatlakozzanak hozzájuk. Két héttel később már 130 ezren sztrájkoltak, a dokkmunkások feleségei pedig lakbérsztrájkot szerveztek a munkabeszüntetés idejére. Más munkások, köztük zsidó szabók, saját követeléseikkel csatlakoztak.
Az ausztrál dokkmunkások pénzt adományoztak brit kollégáik támogatására. Négy hét elteltével a munkaadók meghátráltak, és elfogadták a munkások szinte valamennyi követelését.
A férfiakat a Bryant & May gyár „gyufáslányainak” előző évi sztrájkja ihlette meg. Az esemény fordulópontot jelentett a brit munkásosztály történetében, mivel arra késztette a dokkmunkásokhoz hasonló, szervezetlen alkalmi munkásokat, hogy szervezzék meg magukat érdekeik sikeres érvényesítésére.
„A kis tettek milliónyi emberrel beszorozva átalakíthatják a világot” (Howard Zinn) A történelmet nem a királyok, politikusok alakítják, hanem mi: egyszerű emberek milliárdjai. A munkásosztály története – a Working Class History magyar oldala – évfordulós rövidhírek formájában mutatja be a történelmet alulnézetben, az elnyomás elleni küzdelem megannyi epizódját. Itt olvashatsz többet a projektről. Az anyagot a Théâtre le Levain (Kovász Színház) és a Mérce együttműködésében, Piróth Attila fordításában, Klopfer Judit szerkesztésében adjuk közre a MOT weboldalán, Facebook-oldalán és Instagram-oldalán.A munkásosztály története
Források:
„The Great London Dock Strike, 1889”, libcom.org, https://libcom.org/history/1889-the-great-london-dock-strike;
Louise Raw, Striking a Light: The Bryant and May Matchwomen and their Place in History (New York: Continuum, 2011).