Ezen a napon, 1950. május 15-én általános sztrájk robbant ki a brit birodalom részét képező Kenya fővárosában, Nairobiban. A szakszervezeti vezetők másnapra terveztek sztrájkot hirdetni, de a munkások már korábban kivonultak a munkahelyükről, és két bebörtönzött szakszervezeti vezető szabadon bocsátását követelték, továbbá a minimálbér komoly megemelését, éves béremelést, támogatott lakhatást, fizetett betegszabadságot, évi tizennégy nap fizetett szabadságot, munkanélküli biztosítást és szélesebb körű jogokat a taxisofőrök számára. A szakszervezetek szabadságot követeltek „minden munkásnak és az összes kelet-afrikai területnek”. A brit hatóságok törvénytelennek nyilvánították a sztrájkot, és könnygázzal támadtak a munkások tömeggyűléseire. Eközben a sztrájkolók kopaszra borotválták a sztrájktörőket. A logisztikát és az élelmiszer-ellátást nők szervezték meg. Mintegy százezer eltökélt munkás sztrájkolt, a szakszervezeti vezetők valamiért mégis az ismételt munkába állást rendelték el, jóllehet csak a minimálbér kismértékű emelésében sikerült megállapodni néhány településen. A munkaügyi vita nyomán több száz sztrájkoló munkást elbocsátottak.
A munkásosztály története
„A kis tettek milliónyi emberrel beszorozva átalakíthatják a világot” (Howard Zinn)
A történelmet nem a királyok, politikusok alakítják, hanem mi: egyszerű emberek milliárdjai. A munkásosztály története – a Working Class History magyar oldala – évfordulós rövidhírek formájában mutatja be a történelmet alulnézetben, az elnyomás elleni küzdelem megannyi epizódját. Itt olvashatsz többet a projektről.
Az anyagot a Théâtre le Levain (Kovász Színház) és a Mérce együttműködésében, Piróth Attila fordításában, Klopfer Judit szerkesztésében adjuk közre a MOT weboldalán, Facebook-oldalán és Instagram-oldalán.
Forrás:
„The Nairobi General Strike, 1950: From Protest to Insurgency”, in Andrew Burton, szerk., The Urban Experience in Eastern Africa c. 1750–2000 (Nairobi, KE: British Institute in Eastern Africa, 2002), https://libcom.org/library/nairobi-general-strike-1950-protest-insurgency.