Támogasd a MOT-ot a könyv előrendelésével!
Könyvbemutató április 23-án a Gólyában.
Ezen a napon, 1933. július 27-én a havannai buszvezetők sztrájkba léptek, és nem sokkal később más szimpatizáló járművezetők is csatlakoztak. Ez volt a kezdete annak a tiltakozássorozatnak, amely a kubai munkások és diákok egész országot megbénító általános sztrájkjában csúcsosodott ki, és amely kikényszerítette Gerardo Machado, a brutális diktátor távozását a hatalomból.
Machado az utolsó pillanatban alkut kötött a szakszervezeti vezetőkkel és a Kubai Kommunista Párt központi bizottságával; azt ígérte, hogy legalizálják őket, és kormányzati támogatást kapnak, ha véget vetnek a sztrájknak. A munkások azonban elutasították a megállapodást, és a sztrájk folytatódott – még azután is, hogy a rendőrség húsz tüntetőt megölt. Augusztus 9-én a hadsereg úgy döntött, hogy nem támogatja tovább Machadót – akinek kormánya két nappal később összeomlott.
„A kis tettek milliónyi emberrel beszorozva átalakíthatják a világot” (Howard Zinn) A történelmet nem a királyok, politikusok alakítják, hanem mi: egyszerű emberek milliárdjai. A munkásosztály története – a Working Class History magyar oldala – évfordulós rövidhírek formájában mutatja be a történelmet alulnézetben, az elnyomás elleni küzdelem megannyi epizódját. Itt olvashatsz többet a projektről. Az anyagot a Théâtre le Levain (Kovász Színház) és a Mérce együttműködésében, Piróth Attila fordításában, Klopfer Judit szerkesztésében adjuk közre a MOT weboldalán, Facebook-oldalán és Instagram-oldalán.A munkásosztály története
Forrás:
George Lakey és Olivia Ensign, „Cuban General Strike to Overthrow President, 1933”, Global Nonviolent Action Database, 2011. július 15.