Támogasd a MOT-ot a könyv előrendelésével!
Könyvbemutató április 23-án a Gólyában.
Ezen a napon, 1934. szeptember 3-án hatvanötezer észak-karolinai textilmunkás csatlakozott az alabamai munkások sztrájkjához, amellyel a munkaidő csökkentését kísérő fizetéscsökkentés ellen tiltakoztak.
Az alabamai munkások júliusban szüntették be a munkát, miután a munkáltatók a heti munkaidőt negyven óráról harmincra mérsékelték, és ennek megfelelően a fizetéseket 25%-kal csökkentették. Az ipari kapcsolatok bizottságában kapott helyért és egy kormányzati tanulmányért cserébe a Textilipari Munkások Szakszervezete (Union of Textile Workers, UTW) visszavonta az országos sztrájkot kilátásba helyező fenyegetését, így az alabamai munkások kezdetben egyedül harcoltak.
Miután az észak-karolinai munkások sztrájkba léptek, a működő textilüzemekbe mentek, és az ottani dolgozókat is sztrájkra biztatták. Két napon belül 325 ezer dolgozó szüntette be a munkát. Válaszként a hatóságok statáriumot hirdettek az ország különböző területein, és a rendőrség, valamint a nemzeti gárda csapatai számos munkást lelőttek és leszúrtak.
Végül az UTW lefújta a sztrájkot, és kihirdette, hogy „elsöprő győzelmet” aratott – annak ellenére, hogy a munkáltatóktól semmiféle engedményt nem tudott kicsikarni.
„A kis tettek milliónyi emberrel beszorozva átalakíthatják a világot” (Howard Zinn) A történelmet nem a királyok, politikusok alakítják, hanem mi: egyszerű emberek milliárdjai. A munkásosztály története – a Working Class History magyar oldala – évfordulós rövidhírek formájában mutatja be a történelmet alulnézetben, az elnyomás elleni küzdelem megannyi epizódját. Itt olvashatsz többet a projektről. Az anyagot a Théâtre le Levain (Kovász Színház) és a Mérce együttműködésében, Piróth Attila fordításában, Klopfer Judit szerkesztésében adjuk közre a MOT weboldalán, Facebook-oldalán és Instagram-oldalán.A munkásosztály története
Forrás:
Jeremy Brecher, „The US National Textile Workers’ Strike, 1934”, libcom.org, https://libcom.org/history/us-national-textile-workers-strike-1934-jeremy-brecher.