1964. január 20.: Katonák zendülése Tanganyikában

Áprilisban könyv formájában is megjelenik A munkásosztály története, Piróth Attila fordításában, a Théâtre le Levain (Kovász Színház) és a Mérce közös kiadásában.

Támogasd a MOT-ot a könyv előrendelésével!

Könyvbemutató április 23-án a Gólyában.

Ezen a napon, 1964. január 20-án zendülés tört ki egy kb. 1350 főt számláló zászlóaljnál Tanzániában (akkori nevén: Tanganyikában); a katonák egyrészt az alacsony fizetés ellen tiltakoztak, másrészt az ellen, hogy továbbra is brit tisztek irányítása alatt álltak, jóllehet országuk két évvel korábban elnyerte függetlenségét. A zendülés másnap egy másik zászlóaljra is átterjedt. A zendülők európai tiszteket ejtettek túszul, és ellenőrzésük alá vonták Dar es-Salaam kulcsfontosságú pontjait, egyebek között a rádióállomást, a repülőteret és a távíróhivatalt. Emellett fosztogatások kezdődtek.

A szakszervezetek azt tervezték, hogy január 26-án általános sztrájkot indítanak, 25-én azonban Julius Nyerere szocialista függetlenségi vezető kormánya a brit csapatoktól kért segítséget a lázadás leveréséhez. Másnap brit kommandósok érkeztek, és a zendülőkre támadtak: három katonát megöltek és több százat letartóztattak. A rendőrség is letartóztatott kétszáz embert, köztük több szakszervezeti vezetőt és a Tanganyikai Munkásszövetség (Tanganyika Federation of Labour, TFL) főtitkárát is. Nyerere kormánya ezt követően feloszlatta a TFL-t, és helyébe egy állami „szakszervezetet” állított, amelynek feladata a kormány szakpolitikáinak támogatása volt.

Hasonló követelésekkel Ugandában és Kenyában is robbantak ki zendülések, és az új, antikoloniális vezetők ott is a brit erőktől kértek segítséget azok leveréséhez.

A  munkásosztály története

„A kis tettek milliónyi emberrel beszorozva átalakíthatják a világot” (Howard Zinn)

A történelmet nem a királyok, politikusok alakítják, hanem mi: egyszerű emberek milliárdjai. A munkásosztály története – a Working Class History magyar oldala – évfordulós rövidhírek formájában mutatja be a történelmet alulnézetben, az elnyomás elleni küzdelem megannyi epizódját. Itt olvashatsz többet a projektről.

Az anyagot a Théâtre le Levain (Kovász Színház) és a Mérce együttműködésében, Piróth Attila fordításában, Klopfer Judit szerkesztésében adjuk közre a MOT weboldalán, Facebook-oldalán és Instagram-oldalán.

Egyoldalas pdf fájljaink könyvtárunkból letölthetők, és közösségi terek, oktatási intézmények faliújságjára kitehetők.

 

Források:
„British Troops Put Down Mutinies in Post-Colonial Kenya, Tanganyika and Uganda”, libcom.org, 2018. július 8., https://bit.ly/3aZfBZ2;
John D. Gerhart, „Tanganyika Embarrassed by Need for British Assistance; Calls for Pan-African Force to Aid in Future Crises”, Harvard Crimson, 1964. március 10.;
Profile of the Labour Market and Trade Unions in Tanzania, LO/FTF Council, 2003. április, https://bit.ly/2StLumg.

 

Kiemelt kép: Tanganyikai katonák (Rendelkezésünkre bocsátotta a Working Class History)