Ezen a napon, 1951. február 19-én a mezőgazdasági munkások és segédmunkások általános sztrájkja tört ki Grenada szigetén – amely akkoriban még a brit birodalom része volt. A sztrájkolók béremelést követeltek, valamint a Grenadai Fizikai és Szellemi Munkások Szakszervezetének (Grenada Manual & Mental Workers Union, GMMWU) elismerését. A tiltakozókkal szemben brit csapatokat és a Karib-térség más részeiről érkező gyarmati rendőröket is bevetettek, akik a sztrájkot támogató több férfit és nőt lelőttek. Az erőszakos elnyomó fellépés ellenére a munkások tovább harcoltak, és május 19-én 50 százalékos béremelést sikerült kiharcolniuk, valamint akkor először fizetett szabadságot is – évente hét napot azok számára, akik legalább kétszáz napot dolgoznak. Az esemény a Karib-térségen a második világháborút követően végigsöprő sztrájkhullám része volt.
A munkásosztály története
„A kis tettek milliónyi emberrel beszorozva átalakíthatják a világot” (Howard Zinn)
A történelmet nem a királyok, politikusok alakítják, hanem mi: egyszerű emberek milliárdjai. A munkásosztály története – a Working Class History magyar oldala – évfordulós rövidhírek formájában mutatja be a történelmet alulnézetben, az elnyomás elleni küzdelem megannyi epizódját. Itt olvashatsz többet a projektről.
Az anyagot a Théâtre le Levain (Kovász Színház) és a Mérce együttműködésében, Piróth Attila fordításában, Klopfer Judit szerkesztésében adjuk közre a MOT weboldalán, Facebook-oldalán és Instagram-oldalán.
Forrás:
Richard Hart, Labour Rebellions in the 1930s in the British Caribbean (London: Socialist History Society, 2002);
Fitzroy Baptiste, „Gairy and the General Strike of 1951: As Gleaned from British and US Sources”, http://www.open.uwi.edu/sites/default/files/bnccde/grenada/conference/papers/Baptiste.html;
„Biography: Sir Eric Matthew Gairy”, Government of Grenada.